TORELLO

DIABEŁ NIE CIĄGNIK - LAMBORGHINI PO TUNINGU

Torello - jedna z realizacji podyktowana pasją właściciela Agrokompleksu do rolnictwa. 11 lat temu postanowił stworzyć nietypowy, wyjątkowy ciągnik. Jego premierę zaplanował na przypadający w 2006 roku jubileusz 15-lecia firmy. Prace trwały zaledwie 3 miesiące, co - biorąc pod uwagę ich zakres - jest prawdziwym rekordem. Z tego co nam wiadomo, wcześniej nikt w Polsce nie poddał tuningowi ciągnika rolniczego, tak więc przygotowany egzemplarz Lamborghini R.2 86 Torello był pierwszy. Dzisiaj już chyba nikt nie pamięta czy najpierw pojawiła się nazwa czy wizja ciągnika, w każdym razie "torello" to po włosku "byczek" i to określenie doskonale oddaje charakter ciągnika, który stworzyliśmy 🙂
Wybór ciągnika bazowego był łatwy: w gospodarstwie pracował wtedy Lamborghini R2.86, który doskonale nadawał się do przeróbek. Nowy charakter ciągnika uzyskaliśmy przede wszystkim poprzez zmianę designu. Odświeżona, opadająca linia przodu nawiązuje do większych modeli tej marki. Czarny kolor lakieru kontrastuje z chromem zastosowanym w niektórych elementach wykończenia. Skonstruowaliśmy nową, stanowiącą całość maskę, która jest dźwigana za pomocą siłowników. Jej blokadę zwalnia się pilotem. Także drzwi kabiny zawieszonej na poduszkach pneumatycznych otwiera się za pomocą pilota. Szyby kabiny zostały przyciemnione, a drzwi ozdobione ręcznie namalowanym logo Lamborghini.
Wyposażenie ciągnika uzupełniliśmy o instalację pneumatyczną. Ze względu na nową linię maski konieczne było przekonstruowanie elementów układu chłodzącego, paliwowego, ssącego i hamulcowego oraz zmiany w układzie elektrycznym.
Dla podkreślenia charakteru ciągnika zmieniliśmy położenie lamp i reflektorów roboczych oraz zamontowaliśmy klakson o głębokim brzmieniu.
Swoje miejsce w ciągniku znalazł też profesjonalny zestaw car-audio składający się między innymi z systemu nagłaśniającego wysokiej klasy, odtwarzacza DVD, oraz monitora wraz z zewnętrzną kamerą umożliwiającą obserwację maszyn pracujących za ciągnikiem.
Luksusowy charakter wnętrza zaakcentowaliśmy skórzaną tapicerką.
Wprowadzone zmiany - poza walorami estetycznymi - mają też praktyczną zaletę: pozytywnie wpływają na komfort pracy operatora, jednocześnie znacznie mu ją ułatwiając.
Torello nadal pracuje w gospodarstwie i obecnie ma za sobą 3800 motogodzin.

Dla nowo powstałego ciągnika przygotowaliśmy folder reklamowy. Na jego ostatniej stronie widoczne są plakaty, które stworzyliśmy - traktując sprawę z przymrużeniem oka - na wzór obowiązujących w tamtym czasie folderów Lamborghini.

Powstał również film pokazujący przemianę zwykłego ciągnika w turbo-maszynę. Tutaj również wykorzystaliśmy plakaty inspirowane oryginalnymi folderami Lamborghini.