KARTKA Z (NASZEGO) KALENDARZA

MARZEC - ZETOR 15

W kalendarzu marzec. A w naszym kalendarzu? Marzec i Zetor 15.

Wyprodukowany pod koniec lat 40-tych ubiegłego wieku, osiągający moc 15 KM rzadki model, określany mianem prototypu popularnego Zetora 25. Kolekcjonerska perełka, której ówcześni twórcy na pewno nie przypisaliby tej roli.

Zetor 15 to ciągnik w Polsce nieznany i praktycznie nieosiągalny. Produkowano go w Brnie przez dwa lata i w zasadzie nie wiemy czy był sprowadzany do Polski. Był to jedyny model tego producenta z silnikiem jednocylindrowym. Wyprodukowano zaledwie 2215 sztuk. Zdaniem producenta ciągnik miał mieć zastosowanie w małych gospodarstwach i być sprzedawany rolnikom posiadającym do 30 ha ziemi.

Nasz egzemplarz wymagał gruntownego remontu, który przysporzył wielu problemów, głównie z uwagi na fakt, że fabryka nie pozostawiła żadnej dokumentacji lub nie chce jej udostępnić. Części są praktycznie nieosiągalne. Musieliśmy dorabiać wiele rzeczy, nie wiedząc, jak wyglądał oryginał, tak więc niektóre z naszych rozwiązań są efektem domysłów.
Ciągnik posiada instalację elektryczną niezbędną do obsługi reflektorów i sygnału dźwiękowego. Nie ma w nim natomiast rozrusznika, zatem uruchomienie silnika odbywa się za pomocą korby. Opcjonalnie może być wyposażony w przystawkę pasową, za pomocą której napędzane są maszyny stacjonarne typu młockarnia lub sieczkarnia.

Zdjęcia z procesu renowacji i dane techniczne znajdziecie tutaj: http://jazda-historyczna.pl/?module=entry&id=11